gra zamknij pudełko instrukcja

ZAMKNIJ PUDEŁKO, CZYLI DREWNIANA GRA DIY

Słyszałaś kiedyś o grze Shut the box, czyli Zamknij pudełko? Ja dowiedziałam się o niej stosunkowo niedawno, ale teraz jestem jej wielką fanką (i moja rodzina też). Mogę w nią grać zarówno w pojedynkę jak i ze znajomymi. Reguły gry są na tyle proste, że można w nią grać z dziećmi. Dla maluchów to świetna okazja do nauki cyfr, a dla starszaków do nauki dodawania.

Najbardziej w grze Zamknij pudełko podoba mi się to, że można ją wykonać samodzielnie, z kilku łatwo dostępnych materiałów i z użyciem prostych narzędzi. Nie musisz posiadać do tego wiedzy stolarskiej, a produkt końcowy i tak będzie wyglądał rewelacyjnie.

Historia gry Zamknij pudełko

Zamknij pudełko to stara gra, którą marynarze umilali sobie długie chwile spędzane na morzu. Niejeden z nich przegrywał przy niej całą wypłatę. Jest to chyba jedyna z gier w kości, którą rozgrywa się za pomocą specjalnego zestawu. Zestaw ten łączy w sobie podkładkę do gry z urządzeniem do zapisu uzyskanych wyników. Tradycyjnie było to pudełko, które gracz uzyskujący maksymalny wynik zamykał i od tej czynności gra wzięła swą nazwę.

Reguły gry Zamknij pudełko

Liczba graczy

1 i więcej

Cel gry

Celem jest wyrzucenie na obu kostkach jak najwięcej liczb od 1 do 9. Zwycięża gracz, któremu uda się zamknąć wszystkie cyfry. Jakiekolwiek numery, które pozostają nie zamknięte, są sumowane i zwycięża gracz z niższym wynikiem.

Zasady gry

 1. W pudełku wszystkie cyfry powinny być otwarte.
 2. Najmłodszy gracz rzuca obiema kostkami. Jeśli, na przykład wyrzucił 3 i 6, ma osiem możliwości, by zamknąć cyfry: 1) może zamknąć 9; 2) może zamknąć 8 i 1; 3) 7 i 2; 4) 6 i 3; 5) 5 i 4; 6) 1, 2 i 6; 7) 1, 3 i 5; 8) 1, 4 i 4; 
 3. Podczas jednego wyrzucenia kostki jedna, dwie lub trzy cyfry mogą być zamknięte – każdy z graczy rzuca tak długo kostkami, aż zamknie wszystkie klapki lub nie będzie mógł już żadnej więcej zamknąć. Z klapek, które nie zostały opuszczone zliczamy punkty i są to punkty ujemne.
 4. Drugi gracz powtarza te same czynności co pierwszy.
 5. Wygrywa gracz, który ma mniej punktów ujemnych (niższy wynik).
 6. W grze jednoosobowej dążymy do zamknięcia pudełka w jak najmniejszej ilości rund.
jak zrobić grę shut the box

ZAMKNIJ PUDEŁKO – ZRÓB TO SAM

Materiały potrzebne do wykonania gry Zamknij pudełko

 • drewniane pudełko 21cm x 16cm
 • skrawek aksamitnej tkaniny np. obiciowej
 • nożyce
 • klej
 • dziewięć drewnianych klocków 1,4cm x 7,5cm
 • drewniana listewka modelarska 0,9cm x 0,9cm
 • metalowa rurka śr. 0,3cm
 • farby, najlepiej akrylowe
 • pędzelki
 • papier ścierny o gramaturze ok. 200
 • wiertarka + wiertło odpowiedniej średnicy
 • 2 kostki do gry

Instrukcja wykonania gry Zamknij pudełko (Shut the box)

KROK I – wykonaj pomiary

Pierwszym krokiem jaki polecam Ci wykonać, jest sprawdzenie czy wszystkie elementy mają odpowiednie wymiary i na pewno zmieszczą się w pudełku. W szczególności sprawdź czy dziewięć, ustawionych obok siebie, drewnianych klocków, zmieści się w pudełku z niewielkim zapasem, jeśli używasz klocków o innych wymiarach.

KROK II – przymocuj tkaninę

Zmierz wewnętrzną stronę drewnianego pudełka i wytnij odpowiedni fragment materiału, u mnie 14,2cm x 19,3cm (najlepiej jeden na górną, a drugi na dolną część). Następnie przyklej go starannie za pomocą kleju. 

KROK III – przygotuj drewniane elementy

Za pomocą papieru ściernego o gramaturze ok. 200, poprzecieraj wszystkie drewniane elementy, do momentu aż będą gładkie.

KROK IV – wywierć otwory

U dołu każdego, drewnianego klocka wywierć otwór, przez który przeciągniesz metalową rurkę.

Wykonaj również otwory na metalową rurkę w pudełku. U mnie w odległości 3cm od brzegu pudełka i 1,5cm od jego dołu.

KROK V – pomaluj drewniane klocki

Pomaluj drewniane klocki, w 1/3 ich długości, na wybrany kolor. Gdy farba wyschnie, namaluj na klockach cyfry od 1 do 9.

KROK VI – montaż metalowej rurki

Dotnij metalową rurkę na szerokość Twojego pudełka. U mnie 16cm. Następnie przeciągnij rurkę przez dziewięć klocków i włóż ją razem z nimi w otwory w pudełku. Zabezpiecz otwór w pudełku klejem.

KROK VII – montaż listewki

Przytnij drewnianą listewkę do szerokości pudełka, czyli 14,2cm, a następnie przymocuj ją za pomocą kleju w odległości 10cm od brzegu pudełka. Dzięki temu klocki będą się opierały na listewce, po złożeniu.

KROK VIII – pamiętaj o kostkach

Do wykonanej własnoręcznie gry włóż dwie kostki.

Zamknij pudełko.

shut the box gra diy zrób to sam

Gotowa na pierwszą rozgrywkę w Zamknij pudełko (Shut the box)? Koniecznie daj mi znać jak Ci poszło wykonanie własnego pudełka do gry i czy chcesz więcej pomysłów na drewniane zabawki DIY na moim blogu.

Nowości możesz śledzić dołączając do obserwatorów mojego konta na Instagramie. 

Dodaj komentarz