instrukcja wykonania tablicy manipulacyjnej

TABLICA MANIPULACYJNA DIY

Kiedy pokój Twojego dziecka wypełniony jest po brzegi zabawkami, a ono i tak woli bawić się przedmiotami, którymi bawić się nie powinno, czym prędzej wykonaj dla niego tablicę manipulacyjną.

CZYM JEST TABLICA MANIPULACYJNA?

Tablice manipulacyjne to hity ostatnich miesięcy. Powoli stają się nie tylko kreatywną zabawką, ale obowiązkowym elementem wyposażenia dziecięcego pokoju. Te personalizowane, z drewnianymi zębatkami, układankami i kultowymi postaciami z bajek wyglądają naprawdę rewelacyjnie. Ale tablicę manipulacyjną możesz wykonać również samodzielnie. Spełni ona swoje zadanie równie dobrze, a może nawet i lepiej.

Tablica manipulacyjna to przykład na to jak zrobić coś z niczego, a do tego sprawić wiele radości swojemu dziecku. Do jej wykonania nie potrzebujesz wymyślnych materiałów i drogich akcesoriów. Wystarczy kilka przedmiotów zalegających w Twoim garażu lub piwnicy. W najgorszym wypadku czeka Cię spacer do najbliższego sklepu budowlanego, gdzie nie powinnaś wydać więcej niż 50zł. 

tablica manipulacyjna diy

JAKIE NARZĘDZIA I MATERIAŁY POTRZEBNE SĄ DO WYKONANIA TABLICY MANIPULACYJNEJ DLA DZIECI?

Wykonana przeze mnie tablica manipulacyjna DIY przeznaczona jest dla dziecka w wieku ok. 2 lat. Jeśli chcesz stworzyć własną tablicę, pamiętaj aby dostosować ją do wieku i sprawności manualnej swojego malucha. Mniejsze dziecko nie poradzi sobie ze sznurowadłami, zaś większe nie zainteresuje otwieranie i zamykanie błyskawicznego zamka. 

Do wykonania tablicy manipulacyjnej użyłam następujących materiałów i narzędzi:

1. Deska sosnowa, klejona o wymiarach 60cm x 40cm + haczyki do zamocowania tablicy na ścianie.

Deska sosnowa to jedna z możliwości. Jako podkładu tablicy manipulacyjnej możesz użyć również fragmentu sklejki lub płyty MDF. Najtańszą, ale również najbardziej kontrowersyjną, opcją jest płyta OSB.

2. Farby akrylowe (bezpieczne dla dzieci).

Projektując tablicę manipulacyjną dla swojego dziecka ograniczyłam się do trzech kolorów: niebieskiego, białego i czarnego. Dzięki temu zyskała ona estetyczny i bardziej profesjonalny wygląd.

3. Włącznik / wyłącznik światła.

W najprostszej wersji możesz przymocować do tablicy manualnej sam włącznik (pojedynczy, podwójny, a nawet potrójny), który samym klikaniem zachęca dziecko do zabawy. Możesz również wysilić się nieco bardziej i podłączyć do włącznika, źródło światła w postaci zasilanej bateriami lampki LED.

W mojej wersji włącznik został rozbudowany o dwie diody (czerwoną i zieloną), a baterie zostały ukryte w samym włączniku, w taki sposób, aby dziecko nie miało do nich dostępu.

instrukcja wykonania tablicy manipulacyjnej

4. Małe drzwiczki z 2-óch kawałków sklejki o wymiarach 12cm x 12cm i 2-óch zawiasów.

Małe dzieci uwielbiają otwierać i zamykać drzwiczki za którymi ukryte są niespodzianki – zdjęcia, rysunki, skrawki tkanin o ciekawych fakturach, lusterka. Co kryje się za naszymi drzwiczkami? To tajemnica ;)

5. Cymbałki lub inny instrument muzyczny.

Cymbałki rozwijają zmysł słuchu, ale również koordynację. Uderzanie w cymbałki przymocowane do ściany, to nie to samo co granie na instrumencie ułożonym na stole. 

Jeśli chodzi o kwestie techniczne, prócz solidnego przykręcenia cymbałków do drewnianej deski, pamiętaj również o przytwierdzeniu do niej pałeczki, np. za pomocą odpowiedniej długości łańcuszka.

6. Zamek błyskawiczny i rzep ubraniowy.

Nie znam dziecka, które nie lubuje się w otwieraniu i zamykaniu zamków błyskawicznych czy rzepów ubraniowych. Umieszczone na tablicy, na pewno staną się jednym z częściej użytkowanych elementów.

7. Sznurowadła i wkręty z oczkami do ich przewlekania.

Sznurowadła dają wiele opcji do zabawy. Najmniejsze dzieci będą przewlekały sznurówkę przez wkręcone w drewnianą deskę, metalowe oczka. Przedszkolaki będą doskonaliły umiejętność wiązania sznurowadeł. A gdy ją opanują, mogą z pomocą dorosłych, uczyć się różnych technik wiązania węzłów.

8. Różnej wielkości kółka meblowe.

Wprawianie w ruch gumowych lub plastikowych kółek meblowych, potrafi zająć malucha na dłuższą chwilę. Szczególnie wtedy gdy chce się wprawić w ruch wszystkie na raz.

9. Rygiel do drzwi.

Dzięki ryglowi z łańcuszkiem dziecko ćwiczy koncentrację i dokładność. O wiele łatwiej jest go otworzyć, niż zamknąć.

INNE AKCESORIA, KTÓRYCH MOŻESZ UŻYĆ DO WYKONANIA TABLICY MANIPULACYJNEJ TO:

  • zamki lub kłódki zamykane na klucz
  • zamki drzwiowe z przekręcanym ryglem
  • lampki LED o niewielkiej mocy, najlepiej na baterie
  • plastikowe klamry i inne elementy pasmanteryjne
  • lusterka i elementy odblaskowe
  • uchwyty meblowe
  • skrawki tkanin o ciekawej fakturze
  • magnesy
  • koła zębate
  • drewniane wyroby ze sklejki
  • kalkulatory
  • dzwonki rowerowe

Jeśli masz jakieś sugestie odnośnie materiałów, które mogą się znaleźć na tablicy manualnej, podziel się nimi w komentarzu. Chętnie dodam je do powyższej listy.

tablica manipulacyjna dla dziecka

JAK ZAMOCOWAĆ TABLICĘ MANIPULACYJNĄ, BY BYŁA ONA BEZPIECZNA DLA DZIECKA?

Jeżeli tablica będzie służyła Twojemu dziecku od czasu do czasu, a Ty zawsze będziesz asystować mu w czasie zabawy wystarczy, że położysz tablicę na podłodze lub stoliku. Jest to o tyle ważne, że dziecko może próbować podnieść lub wejść na tablicę. Przez to grozi mu niebezpieczeństwo skaleczenia się o jeden z jej elementów.

Lepszym rozwiązaniem jest stabilne przymocowanie tablicy manipulacyjnej do ściany. Dzięki temu nie zajmie ona dodatkowego miejsca z dziecięcym pokoju.

W moim domu tablica wisi na dwóch wkręconych w ścianę hakach, w salonie. Dzięki temu dziecko może z niej korzystać kiedy tylko ma ochotę, a ja mogę ją zdjąć, kiedy tylko potrzebuję.

Dodaj komentarz