Sernik kaszubski, czyli sernik z ziemniakami to specjalność mojego taty. Pamiętam jak w dzieciństwie przygotowywaliśmy go wspólnie na różne uroczystości rodzinne. W dużym garnku gotowaliśmy ziemniaki w mundurkach. Wkładaliśmy półtłusty twaróg w gazę i odsączaliśmy go z nadmiaru wody. Następnie twaróg, ziemniaki i miękkie masło kroiliśmy w jednocentymetrowe paski. Później na przemian wkładaliśmy je do maszynki do mielenia, aż do momentu kiedy nic nie zostało. Potem mieliliśmy masę jeszcze raz, a następnie łączyliśmy ją z masą jajeczną i piekliśmy sernik.
Dopiero po latach dowiedziałam się, że sernik mojego taty to sernik kaszubski, który został zarejestrowany na liście produktów tradycyjnych. Sernik kaszubski można zrobić na ulubionym spodzie lub bez spodu. Ja najbardziej lubię go na tradycyjnym kruchym cieście. Do ciasta można dodać: skórkę pomarańczową, suszone owoce: rodzynki, żurawinę itp. Dziś przedstawiam wam moją wersję, z frużeliną wiśniową.
SKŁADNIKI na sernik kaszubski z frużeliną wiśniową:
kruche ciasto
- mąka pszenna – 250g
- jajko – 1 szt.
- szczypta soli
- zimne masło – 125g
- zimna woda – 2 łyżki
masa twarogowa
- twaróg – 800 g
- ziemniaki – 4 średnie
- masło – 200 g
- jajka – 6 sztuk
- cukier – 1 szklanka
- sok z cytryny – 6 g
- mąka pszenna – 1 łyżka
ewentualne dodatki
- rodzynki
- żurawina
- skórka pomarańczowa
- ziarna wanilii
frużelina wiśniowa
- mrożone wiśnie – 450 g
- mąka ziemniaczana – 1 płaska łyżka

PRZYGOTOWANIE sernika kaszubskiego z frużeliną wiśniową
Dzień wcześniej owijam 800 g twarogu w bawełnianą ściereczkę w celu odsączenia nadmiaru wody oraz gotuję 4 średnie ziemniaki w mundurkach.
Następnego dnia zaczynam od przygotowania kruchego ciasta. W tym celu, ręcznie lub za pomocą miksera, łączę ze sobą wszystkie składniki. Z ciasta formuję kulę, owijam ją folią spożywczą i schładzam w lodówce przez min. 30 minut. Nastawiam piekarnik na 200 stopni. Wyjmuję schłodzone ciasto i wykładam nim formę o średnicy 25 cm. Na całej powierzchni robię dziurki za pomocą widelca. Podpiekam w piekarniku przez ok. 10 minut.
Ugotowane ziemniaki obieram, twaróg wyciągam z bawełnianej ściereczki, a masło ocieplam do temperatury pokojowej. Ziemniaki, twaróg i masło kroję na ok. 1 cm paski i umieszczam w maszynce do mielenia. Masę mielę dwukrotnie.
W osobnej misce ucieram 6 żółtek i 1 szklankę cukru, aż do momentu uzyskania jasnej, puszystej masy. Następnie do masy jajecznej dodaję masę twarogową i miksuję do połączenia składników.
W mikserze ubijam na sztywno 6 białek z 6 g soku z cytryny. Do masy sernikowej dodaję ½ ubitych białek, 1 łyżkę mąki oraz ewentualne dodatki i mieszam delikatnie za pomocą szpatułki do połączenia składników. Na koniec dodaję pozostałe białka i delikatnie je łączę.
Gotową masę wylewam na podpieczony kruchy spód. Sernik kaszubski piekę w temperaturze 175 stopni przez 1 godzinę 10 minut.
W tym czasie przygotowuję frużelinę wiśniową. Do rondelka wsypuję 450 g mrożonych wiśni. Mieszam całość aż do całkowitego rozmrożenia. Szeroki kubek napełniam 1 płaską łyżką mąki ziemniaczanej i 1/3 szklanki soku z wiśni z rondelka. Mieszam do momentu rozpuszczenia mąki ziemniaczanej. Zmniejszam ogień i wlewam roztwór do garnka. Całość mieszam aż do zagotowania, a następnie odstawiam z ognia.
Wyjmuję upieczone ciasto z piekarnika i nakładam na nie gotową frużelinę wiśniową. Odkładam całość do wystudzenia.
Sernik kaszubski z frużeliną wiśniową gotowy.
SMACZNEGO!

BONUS – krótka historia sernika
- W V w. p.n.e. grecki filozof i lekarz Aegimus napisał jedyną z pierwszych książek kulinarnych poświęcaną sztuce wypiekania sernika. Ciasto to stało się jednym z elementów specjalistycznej diety olimpijczyków, dzięki której zwyciężali oni w igrzyskach. W Rzymie sernik nazywano ‘libium’ i związany on był z rytuałami religijnymi.
- Pierwsze wzmianki o serniku pojawiły się w Europie w 1545 r., a do dnia dzisiejszego pojawiły się rozmaite jego warianty. Najpopularniejsze to: sernik nowojorski, sernik wiedeński, sernik krakowski, sernik kaszubski, seromakowiec, sernik bez sera, sernik na zimno, serowa strudla, sernik Isaura.
- Ciasta różnią się również rodzajem używanego do tego wypieku sera. Włosi wykorzystują ser ricotta, Grecy – fetę lub mizithra, Niemcy i Polacy – twaróg, Amerykanie – serek Philadephia lub mascarpone.