drewniane_pudelko_do_przechowywania_medali

PERSONALIZOWANE, DREWNIANE PUDEŁKO NA MEDALE

Bieganie stanowi nieodłączną część mojego życia prywatnego i zawodowego. Skutkiem ubocznym tej pasji są dziesiątki medali poupychanych w różnych, niekoniecznie dedykowanych im miejscach. Pomysłów na ich uporządkowanie miałam do tej pory wiele. Jedne okazywały się mało estetyczne, inne zbyt drogie w realizacji. Koniec końców zdecydowałam się na znalezienie odpowiedniej, drewnianej skrzynki i spersonalizowanie jej pod kątem pudełka na medale biegowe. Co tu dużo mówić, pomysł okazał się genialny w swej prostocie.

MATERIAŁY POTRZEBNE DO WYKONANIA PUDEŁKA NA MEDALE BIEGOWE

  • drewniana, zamykana, dwukomorowa skrzynka
  • projekt wieczka pudełka
  • ołówek do naniesienia wzoru na pudełku
  • pirograf
  • farby akrylowe + mały pędzelek
  • bezbarwny lakier + pędzel
skrzynka_na_medale_biegowe

Jak wybrać najlepszą skrzynkę do przechowywania medali?

Wybierając odpowiednie pudełko na medale, które zostaną ustawione w nim pionowo, musisz pamiętać, aby miało ono odpowiednią głębokość. Większość medali ma wysokość ok. 8-9 cm, ale zdarzyło mi się projektować medal 10 cm, należy więc wziąć pod uwagę również nietypowe wymiary. Podobnie sytuacja wygląda z szerokością pudełka. Nie wszystkie medale są okrągłe i regularne.

Koniec końców świetnym pudełkiem na medale z biegów okazała się… drewniana skrzynka na wino. Dwukomorowe pudełko z zamykanym wieczkiem, które udało mi się nabyć, miało 11cm wewnętrznej głębokości i 10cm szerokości między przegródkami. Bo musicie wiedzieć, że w przypadku drewnianych pudełek na wino możecie wybierać spośród skrzynek jednokomorowych, dwukomorowych, a nawet trzykomorowych. Skrzynka jednokomorowa wydała mi się zbyt mała. Ze względu na ilość medali miałam w planie skrzynkę trzykomorową, ale na szczęście wybrałam dwukomorową, która razem z medalami okazała się naprawdę ciężka.

pudelko_na_medale_biegowe

Jak przerobić skrzynkę na wino w pudełko na medale?

KROK I. Zaprojektowanie wzoru na wieczku

Do zaprojektowania wzoru na drewnianym pudełku użyj programu graficznego lub kartki papieru i ołówka. Technika jest mało istotna. Liczy się dobry pomysł.

Mój projekt składa się z cytatu T.S. Eliota – „Tylko Ci którzy ryzykują pójście za daleko, dowiedzą się jak daleko można dojść” oraz motywu roślinnego w postaci wieńca. W zamyśle miał to być wieniec laurowy, ale same, zielone liście wydały mi się zbyt mdłe i ostatecznie powstał wieniec z golterii o zielonych listkach i czerwonych owocach. Gałązki okalają cytat umieszczony na wieczku oraz złoty element zamykający pudełko, znajdujący się na jego froncie.

KROK II. Naniesienie wzoru na pudełko

Zaprojektowany wzór możesz nanieść na pudełko za pomocą kalki lub przerysować go ręcznie, za pomocą ołówka. Wzór nanoś delikatnie, aby nie powodować wgnieceń w miękkim drewnie. Ołówek możesz zetrzeć gumką. Wgniecenie będzie ciężkie do usunięcia.

skrzynka_na_medale_z_biegow

KROK III. Utrwalenie wzoru na drewnie za pomocą pirografu

Kontury wzoru wypal za pomocą cienkiej, zaostrzonej końcówki pirografu. Przed przystąpieniem do wypalania, podłącz pirograf do prądu i pozwól mu się nagrzać do odpowiednio wysokiej temperatury przez 5-10 minut.

KROK IV. Wypełnienie konturów za pomocą farb akrylowych

Do wypełnienia wypalonych pirografem konturów użyj małego pędzelka i farb akrylowych w wybranych kolorach. Ja wykorzystałam farbę zieloną, czerwoną, oraz białą (do refleksów).

KROK V. Ewentualne zabezpieczenie lakierem bezbarwnym

Chcesz nadać swojej pracy większą trwałość? Zabezpiecz ją za pomocą lakieru bezbarwnego. Przed przystąpieniem do lakierowania odkręć od skrzynki wszystkie metalowe elementy i zaznacz w których miejscach powinny być one zamontowane ponownie.

pudelko_na_medale_diy
*prezentowane pudełko na medale ze skrzynki po winie powstało jako prywatny prezent dla biegacza. Chcesz żebym wykonała spersonalizowane pudełko na medale dla Ciebie? Napisz do mnie na czwartepietropracownia@gmail.com

Chcesz być na bieżąco z darmowymi grafikami i ciekawymi projektami DIY? Dołącz do grupy obserwatorów Czwartego Piętra na Instagramie i followrsów na Facebooku

Dodaj komentarz