muffiny cynamonowe z powidlami sliwkowymi przepis

Muffiny cynamonowe z powidłami śliwkowymi

Jeśli lubisz smak cynamonu i śliwek, koniecznie musisz spróbować cynamonowych muffinek z powidłami śliwkowymi. Ciepłe muffiny, podane ze szklanką zimnego mleka lub gorącej filiżanką kawy będą stanowiły idealny zestaw na drugie śniadanie lub podwieczorek.

SKŁADNIKI na muffinki cynamonowe z powidłami śliwkowymi:

suche

  • mąka pszenna – 250g
  • proszek do pieczenia – 2 łyżeczki
  • cynamon – 1 łyżeczka
  • cukier – 150g
  • sól – szczypta

mokre

  • maślanka – 250ml
  • olej roślinny – 50g
  • jajka – 1 sztuka

dodatkowo

  • powidła śliwkowe
muffinki cynamonowe z powidłami przepis

PRZYGOTOWANIE muffinek cynamonowych z powidłami śliwkowymi:

Formy do muffinek wykładam papilotkami (z podanych składników wychodzi 12 sztuk). Piekarnik rozgrzewam do temperatury 230ºC.

Do miski przesiewam 250 g mąki pszennej, 2 łyżeczki proszku do pieczenia i 1 łyżeczkę cynamonu. Następnie dodaję 150 g cukru, szczyptę soli i dokładnie mieszam.

W osobnej misce mieszam składniki mokre: 250 ml maślanki, 50 g oleju roślinnego i 1 jajko.

Na koniec dodaję suche składniki do mokrych i ostrożnie łączę je ze sobą za pomocą silikonowej szpatułki, tylko do połączenia składników.

Foremki do muffinek wypełniam ciastem do 2/3 wysokości. Do każdej z nich nakładam po 1 łyżeczce powideł śliwkowych i delikatnie mieszam za pomocą wykałaczki, kreśląc kształt ósemki.

Muffinki piekę przez 5 minut w temperaturze 230ºC (góra-dół, druga poziom). Następnie zmniejszam temperaturę do 200ºC i piekę przez ok. 10 minut do tzw. “suchego patyczka”. Patyczek po wyjęciu może być wilgotny od powideł, ale nie powinien być oblepiony ciastem. Po kilku minutach od wyjęcia muffinek z piekarnika, wyjmuję je z foremek i studzę na kratce.

Muffinki cynamonowe z powidłami śliwkowymi są gotowe.

Smacznego!

muffiny sliwkowo cynamonowe przepis

BONUS – ciekawostki o cynamonie:

  • Cynamon otrzymujemy z wysuszonej kory cynamonowca. Wiecznie zielone drzewo cynamonowe może osiągać wysokość 10 m. Dwa najpopularniejsze rodzaje cynamonowca to: cejloński i wonny (inaczej: kasja).
  • W Starożytnym Egipcie cynamon był cenniejszy niż złoto, podobnie jak dziś szafran. Używano go jako produktu spożywczego (do jedzenia i picia), a także jako środka balsamującego.
  • Hiszpańscy naukowcy opracowali papierowe opakowanie nasączone olejkiem cynamonowym, który przedłuża świeżość chleba i innych wypieków nawet o 10 dni. Podczas badań zaszczepiono do świeżych chlebów pospolity gatunek pleśni. Następnie jeden chleb umieszczono w zwykłym opakowaniu papierowym, woskowanym, zaś drugi – w opakowaniu papierowym, woskowanym, nasączonym olejkiem cynamonowym. Po 3 dniach opakowanie zwierające olejek zahamowało 96% wzrostu pleśni, podczas gdy zwykły papier nie zapobiegł jej rozwojowi.

Wypróbuj również tartę rustykalną z jabłkami.

Chcesz być na bieżąco z nowymi przepisami? Dołącz do grona obserwatorów @inzyniercukiernik na Instagramie i na Facebooku

Dodaj komentarz