Babeczki renifery pierwszy raz piekłam na wigilię klasową w liceum. Wywołały tyle uśmiechu, że po 6 latach postanowiłam zrobić je na Święta dla mojej Chrześnicy.
Składniki potrzebne do wykonania babeczek reniferów:
babeczki cynamonowe
- cukier – ¾ szklanki
- masło – 230 g
- jajka – 4 szt.
- mąka pszenna – 3 szkl.
- sól – szczypta
- mleko – 1 ¼ szkl.
- proszek do pieczenia – 1 łyżka
- mielony cynamon – 1 łyżka
krem z mascarpone
- śmietana 30% – 600 ml
- cukier puder – 3 łyżki
- serek Mascarpone – 250 g

Przygotowanie babeczek reniferów:
babeczki cynamonowe⠀
W misie miksera ucieram na puszystą masę ¾ szklanki cukru i 230 g masła. Następnie dodaję kolejno: 4 jajka, 3 szklanki mąki pszennej, szczyptę soli, 1 i ¼ szklanki mleka, 1 łyżkę proszku do pieczenia i 1 łyżkę zmielonego cynamonu.
Przygotowuję 30 sztuk papilotek lub silikonowych foremek do babeczek. Każdą foremkę wykładam ciastem.
Babeczki renifery piekę w piekarniku nagrzanym do temperatury 180 stopni przez ok. 20 minut do tzw. suchego patyczka.
krem z mascarpone
W misce ubijam bitą śmietanę z 600 ml śmietany 30% i 3 łyżek cukru pudru. Zmniejszam obroty i do ubitej śmietany dodaję łyżeczka po łyżeczce 250 g serka Mascarpone. Krem aplikuję za pomocą rękawa cukierniczego i tylki stalowej.
dekoracja
Na kremie układam 2 mleczne draże, a następnie za pomocą wykałaczki dorysowuję źrenice. Następnie dokładam nos z kolorowych draży (np. czekoladowych, z orzechami ziemnymi czy lekko kwaśnych). Na koniec robię poroże z solonych precelków.
SMACZNEGO!

BONUS – ciekawostki o reniferach:
Pamiętacie, jakie imiona nosiły renifery Świętego Mikołaja?
Jeżeli nie, to ja Wam przypomnę: Rudolf Czerwononosy, Kometek, Błyskawiczny, Fircyk, Amorek, Tancerz, Pyszałek, Złośnik i Profesorek.
A czy wiecie, że…
…renifery z zaprzęgu świętego Mikołaja powinny być kobietami?
Samice pięknie prezentują się w trakcie Świąt gubiąc swoje poroże dopiero w czerwcu, natomiast samce gubią swoje poroże już w grudniu.
…renifery potrafią zmieniać kolor oczu?
Zwierzęta te zmieniają kolor oczu od złotego po niebieski. Ich kolor zmienia się w zależności od pory roku i dnia, pozwala to lepiej im widzieć środowisko i czyhające na nie niebezpieczeństwo.
…nie tylko Rudolf miał czerwony nos?
Niektóre renifery mają bardzo widoczne naczynia krwionośne, czego wynikiem jest właśnie ich czerwony kolor nosa. Renifery mają silnie ukrwione nosy i duże jamy nosowe, na skutek tego są w stanie szybko ogrzać mroźne powietrze.