brownie z burakami przepis

Brownie z burakami

Takiego ciasta jeszcze nie jedliście! Jest po prostu niesamowite – mocno wilgotne i bardzo czekoladowe. Nikt się nie zorientuje, jaki tajemniczy składnik zawiera ciasto, ponieważ smak buraków jest niewyczuwalny. Na wierzch można dodać kawałki czekolady lub polewę czekoladą, a wtedy brownie buraczane stanie się prawdziwą gratką dla czekoholików.

Jeżeli nie masz czasu na gotowanie buraków to polecam kupić już gotowe dostępne w większości sklepów spożywczych. Buraki takie są obrane, ugotowane i zapakowane hermetycznie, a produkt ten nie zawiera sztucznych dodatków.

SKŁADNIKI na brownie z burakami:

mokre

– 500g obranych i ugotowanych buraków

– 300 ml oleju

– 2 banany

– 2 jaja M

– 100 ml mleka

suche

– 250g mąki tortowej

– 100g cukru

– 100g kakao

– 2 łyżeczki proszku do pieczenia

brownie buraczane przepis
brownie z burakami

PRZYGOTOWANIE brownie z burakami

Do blendera wrzucam i drobno rozdrabniam 500 g ugotowanych, obranych i pokrojonych w kostkę buraków razem z 300 ml oleju roślinnego. Dodaję pozostałe, mokre składniki: 2 banany, 2 jajka i 100 ml mleka i blenduję wszystko na gładką masę.

W osobnej misce łączę wszystkie suche składniki: 250 g mąki, 100 g cukru, 100 g kakao i 2 łyżeczki proszku do pieczenia. 

Zawartość blendera przelewam do miski z suchymi składnikami i delikatnie mieszam je ze sobą, tylko do momentu połączenia składników.

Blachę o wymiarach 20×30 wykładam papierem do pieczenia i wylewam na nią przygotowaną wcześniej masę. Wstawiam ją do piekarnika nagrzanego do 175ºC, na 60-70 minut.

Brownie z burakami gotowe. Wystarczy poczekać, aż ostygnie.

Smacznego!

BONUS – ciekawostki o burakach

  • Wszystkie odmiany buraka pochodzą od buraka dzikiego, który rośnie na Bliskim Wschodzie, w okolicach Mórz: Kaspijskiego, Śródziemnego i Czarnego oraz w Indiach.
  • Wyróżniamy następujące grupy buraków: liściowy (boćwina), korzeniowy: cukrowy, ćwikłowy i pastewny.
  • Dawniej sądzono, że starożytni Rzymianie pili duże ilości czerwonego wina. Jak dowodzą badania, w rzeczywistości pili oni sok z lekko sfermentowanych buraków, a aforyzm z tych czasów brzmiał „in beta completa”, czyli „pełnia w burakach”.
  • Znaczenie przysłowia: „czerwony jak burak” bez wątpienia zna każdy z nas. A czy znacie pochodzenie tego przysłowia? Otóż powiedzenie to odnosi się do faktu historycznego, ponieważ na początku XX w. kobiety malowały na swoich policzkach rumieńce za pomocą soku z buraka.
  • Aztekowie na placu w stolicy Tenochtitlán sadzali, co roku bulwę buraka, która służyła im do mierzenia czasu. Bulwa dzielona była na jednostki czasu: plastry (dni), plasterki (godziny) i mini plasterki (sekundy).
  •  Virginia Woolf do gry w bule, zamiast specjalnych kul używała bulw buraków, które określiła nazwą „bul-bur”. Prawdopodobnie określenie to zawędrowało na Bliski Wschód dając początek nazwie jednej z odmian kaszy – bulgur.  Ale czy to prawda?

Wypróbuj również przepis na brownie z malinami.

Chcesz być na bieżąco z nowymi przepisami? Dołącz do grona obserwatorów @inzyniercukiernik na Instagramie lub na Facebooku

Dodaj komentarz